Kouzelné bytosti

Zvěromágové

25. března 2009 v 14:51 | Bětuška
"Pokud byste byla zvěromág, v jaký druh zvířete byste se chtěla proměňovat?"

"Ráda bych byla vydrou - to je mé oblíbené zvíře. Nechtěla bych se proměnit třeba ve slimáka nebo něco podobného." J. K. Rowlingová

Obvykle proměna lidského těla v tělo zvířete způsobuje, že se ve zvířecí mění i mozek - kvůli tomu si zvěromág není schopen pamatovat, co chtěl po přeměně udělat.
Tohle odětví magie je velmi obtížné a neodborná přeměna může velmi špatně dopadnout. Proto lidé, kteří jsou schopni se v určitě zvíře přeměnit, jsou v kouzelnickém světě velmi vzácní a jsou registrováni v záznamech Ministerstva kouzel jako zvěromágové.
Dokonalý zvěromág je nejen schopen přeměnit své dělo, ale i kontrolovat své myšlení, aby fungovalo stejně jako v jeho lidském těle.
Zvěromágova přeměna může být vykonána bez hůlky - Sirius se v Azkabanu proměňoval ve psa, i když jeho hůlka byla již dávno zlomená, a tato podoba ho chránila proti mozkomorům. Je možné kouzlem donutit zvěromága, který je ve zvířecí podobě, aby se proměnil do té lidské, pokud toto kouzlo použije kouzelník pouze na obyčejném zvířeti, nic se mu nestane.
Fyzický stav zvěromága se také projevuje i ve zvířecí podobě - například krysa Petra Pettigrewa neměla jeden prst, který si Petr uřízl. Zvěromág si může ve zvířecí podobě udržet třeba znaky svého oblékaní, brýle atp. (např. profesorka McGonagallová a Rita Holoubková obě nosily brýle a jejich zvířata měly linky kolem očí).
Zvěromágové také projevují schopnost dorozumět se s ostatními zvířaty - Sirius si výborně rozuměl s kocourem Křivonožkou, který pro něj ukradl Nevillův seznam hesel do nebelvírské společenské místnosti a pomáhal mu nebo Petr Pettigrew vypátral Voldemorta tak, že se vyptával krys.
Ministerstvo kouzel si vede seznamy všech registrovaných zvěromágů, zvěromág je povinnen uvést druh zvířete, ve které se proměňuje a typické znaky pro rozeznání. Není uvedeno, jak by byl ministerstvem postižen neregistrovaný zvěromág, výhružka prozrazením ale rozhodně stačila na to, aby Hermiona zneškodnila Ritu Holoubkovou, která se bez registrace přeměňovala v brouka.

Známí zvěromágové a jejich zvířecí podoby:

Falco Aesalon - sokol
Sirius Black - velmi velký pes s černými chlupy
Cliodna - pták
Morgan le Fey - pták
Minerva McGonagallová - kočka
Peter Pettigrew - krysa bez jednoho prstu na pravé přední tlapce
James Potter - jelen
Rita Holoubková - brouk

Jednorožec

24. března 2009 v 16:36 | Bětuška
Jednorožec

Toto hodnocení je přiznáno jen proto, aby s tímto tvorem bylo zacházeno s respektem, jaký tomuto nádhernému zvířeti náleží. V dospělosti (7 let) je to sněhobílý kůň s rohem, hříbata jsou zlatá, později stříbrná a stávají se stále více plašší - spíše k sobě pustí čarodějku, než kouzelníka. Obvykle se užívá roh a žíně, které mají velké kouzelné vlastnosti. Krev je má také, ale je neobyčejně podlé a trestuhodné zabít jednorožce.

Huňáč

24. března 2009 v 16:35 | Bětuška
Huňáč

Je strážcem koní a vyskytuje se v anglickém Dorsetu a jižním Irsku. Má dlouhou srst, obrovské množství hrubých vlasů a neobyčejně velký nos. Nohy má zakončeny kopyty, ruce malé s čtyřmi sukovitými prsty. Dospělí jsou asi 60 cm vysocí a živí se trávou. Jejich jediným smyslem života je hlídání koní a před lidmi se vždy schovávají.

Hafoň

24. března 2009 v 16:34 | Bětuška
Hafoň

Jsou původem u jihovýchodní Anglie a až na rozeklaný ocas jsou podobní foxteriérovi. Je to kouzelnicky vyšlechtěný pes, který je oddán kouzelníkům a na mudly reaguje divoce a vztekle. Báječný likvidátor "čehokoliv", protože sežere vše od trpaslíků, až po staré pneumatiky. K chovu je třeba povolení a chovatel musí prokázat, že i v mudly obydlené oblasti hafoně ovládne.


Hipogryf

24. března 2009 v 16:33 | Bětuška
Hipogryf

Je původem z Evropy, ale dnes již po celém světě. Přední polovina těla je obrovský orel i s křídly a zadní kůň. Je možno jej ochočit, ale velmi obtížně. K tvorovi se přibližujeme s pohledem upřeným do očí - úklona je projevem dobrého úmyslu. Jestliže ji opětuje, je bezpečné se přiblížit. Živí se hmyzem a drobnými ptáky a savci. Snáší jedno velké, křehké vejce.

Irský fénix

24. března 2009 v 16:31 | Bětuška
Irský fénix

Rovněž známý jako auguron - jeho domovem je Británie a Irsko, ale lze jej nalézt i v severní Evropě. Zelenočerný auguron je vyzáblý a truchlivě vyhlížející pták, který vzdáleně připomíná podvyživeného supa. Je nesmírně plachý a hnízdí v trnitých keřích. Živí se velkým hmyzem a vílami, létá pouze za hustého deště - jinak se skrývá v hnízdě tvaru slzy. Jeho charakteristické hluboké a rozechvělé houkání se kdysi považovalo za předzvěst smrti. Později (za trpělivého průzkumu) se zjistilo, že pouze oznamuje příchod deště. Brka augurona jsou pro psaní nevhodná, protože odpuzují inkoust.


Mozkomor

24. března 2009 v 16:30 | Bětuška
Mozkomor

Mozkomor - slizké stvoření s kápí, které se jakoby vznáší nad zemí, ve své přítomnosti vysávají radost a štěstí, svým "polibkem" vysají člověku duši a stává se schránkou bez rozumu. Obývají věznici Azkaban, kde dělají strážné, je to někde v Severním moři. (tedy aspoň do 5.dílu ji obývali.) k jejich zahnání je třeba formule Expecto patronum - kouzlo vyvolávající patrona, buď beztvarý stříbrný oblak nebo konkrétní tvar, který je schopen zadržet nebo odehnat mozkomora/y.

Maguár

24. března 2009 v 16:28 | Bětuška
Maguár

Původní šlechtění v Anglii, nyní již v celém světě. Je to malé kočkovité zvířátko se skvrnitou, puntíkovanou nebo žíhanou kožešinou, přerostlýma ušima a ocasem podobným lvímu. Je nezávislé, inteligentní a občas i agresivní, ale pokud si někoho oblíbí, je skvělým domácím mazlíčkem. Má schopnost odhalit nežádoucí a podezřelá individua a pokud jeho majitel zabloudí, spolehlivě jej dovede domů. Může se křížit i s obyčejnými kočkami, ve vrhu mají až osm koťat a k chovu je třeba zvláštní povolení (jako pro hafoňe a pastelníčky), pro neobvyklý vzhled, který přitahuje pozornost mudlů.

Vodní lidé

24. března 2009 v 16:27 | Bětuška
Vodní lidé

Také jezerní lidé, sirény či mořské panny jsou rozšíření po celém světě, přestože vzhledem se hodně liší. Mají vlastní jazyk a přesto stejně jako kentauři odmítli statut osob a na vlastní žádost jsou klasifikováni jako zvířata. Nejstarší v dějinách zaznamenaní byli známí jako sirény v Řecku a v teplejších vodách překrásné mořské panny, které se často objevují i v mudlovské literatuře. Skotské a Irské již tak krásné nejsou.

Víly

24. března 2009 v 16:25 | Bětuška
Víly

Obecně: víly neboli rusalky, jsou svůdná stvoření, které mají svůj původ v Evropě. Jsou to půvabné mladé dívky- nebo tak alespoň vypadají. Jejich krása je přímo závratná a dokáže přimět muže k nejrůznějším pošetilostem. Mají dlouhé vlasy, jež jsou tak světlé, že se zdají být bílé. Poznámka: na Mistrovství světa ve Famfrpálu si právě Bulhaři zvolili za svého maskota víly.
HP: Drobná a nesmírně pohledná stvořeníčka s minimální inteligencí a je využívána kouzelníky především k dekoraci. Žije v lesích na pasekách a je vybavena jistými kouzelnými schopnostmi k odhánění dravců (např. auguroni..) má hašteřivou povahu, ale protože je velmi marnivá, zkrotne, má-li posloužit jako ornament, kde vyniknou její nádherná motýlí křídla. Víla neumí mluvit !!! Rozmnožuje se kladením vajec.

Třaskaví skvorejši

24. března 2009 v 16:24 | Bětuška
Třaskaví skvorejši

Třaskaví skvorejši vypadají jako divní humři bez krunýře, jsou bledí a slizcí, nemají vidět hlavu a nohy jim trčí z nejpodivnějších míst. Velmi páchnou. Samci mají na třaskavém zadku jedové trny a samice zase bradavky, kterými pravděpodobně sají krev. Na zadní části těla mají třaskavý zadek, pomocí kterého se i pohybují - když jim z toho zadku vyšlehnou jiskry, popoletí o pár cm dopředu. Pokud stojíte v jeho blízkosti, může vás i popálit, ale pouze tehdy, když se chce pohybovat. Skvorejši velmi rychle rostou a mohou se mezi sebou i pozabíjet.

Třaskavec

24. března 2009 v 16:23 | Bětuška
Třaskavec

Velké šedé africké zvířátko , obdařené obrovskou silou. Dosahuje váhy až 1 tuna a z dálky je možno si jej splést s nosorožcem. Tlustá kůže odpuzuje většinu kouzel. Rodí vždy jen jedno mládě. Obvykle není útočný, ale je-li vyprovokován, následky jsou katastrofální - roh prorazí COKOLIV a vstříknutí tekutina je výbušná. Populace není početná, protože samci se v období páření často vyhazují do vzduchu. Rohy, ocasy a výbušná kapalina se užívají k přípravě lektvarů - patří mezi obchodovatelné zboží skupiny B - nebezpečné a podléhající přísné kontrole.


Trpaslík

24. března 2009 v 16:21 | Bětuška
Trpaslík

Běžně se vyskytující zahradní škůdce, který se nachází na celém území severní Evropy i Severní Ameriky. Dorůstá 30 cm, má neúměrně velkou hlavu a tvrdé, kostnaté nohy. Zbavíte se jich buď dlaždičounem nebo je roztočíte ve vzduchu, až se mu zamotá hlava a pak jej přehodíte co nejdál přes zeď.Troll

24. března 2009 v 16:19 | Bětuška
Troll

Hrůzostrašné, ale hloupé stvoření až tři a půl metru vysoké a vážící víc než tunu, se často chová agresivně a nepředvídatelně. Pocházejí ze Skandinávie, ale dnes žijí v Británii, Irsku i jiných oblastech severní Evropy. Známe tři druh trollů
Horský je světlešedý s holou hlavou
Lesní je světlezelený a někdy s zelenými či hnědými vlasy
Říční je načervenalý s krátkými rohy a občas chlupatý
Největší a nejnebezpečnější je horský. Živí se syrovým masem a nejsou vybíraví - berou jak divou zvěř, tak lidi.

Tlustobřich

24. března 2009 v 16:17 | Bětuška


Pochází z Mauricia - buclatý nelétavý pták a načechraným peřím je schopen před nebezpečím zmizet a opět se zjevit jinde (jako Fénix). Mudlové si jeho existence byli vědomi a nazývali jej dodo. A díky jeho schopnosti mizet jsou přesvědčeni, že jej vyhubili.

 
 

Reklama